به اتوپیا خوش آمدید!
اینجا همه چیز از زبان ماشین‌بازها گفته می‌شود!

بهترین روغن موتورسیکلت چیست؟

بهترین روغن موتورسیکلت چیست؟

چه زمانی باید روغن موتورسیکلت را تعویض کرد؟ این روزها در بازار انواع و اقسام گوناگونی روغن موتور سیکلت وجود دارد، و هر کارخانه‌ای انوع مختلفی با استاندارد های گوناگونی تولید می‌کند، دلیل اینهمه تنوع چیست؟

روغن موتورهایی که مناسب موتورسیکلت‌های تولید ایران است به ترتیب کیفیت( SE, SD ) بر اساس استاندارد (API ) و عملکرد و قیمت هم متفاوت است.

 این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در فصل زمستان از روغن موتورهای w10 / 40w و در تابستان w20 / 50w استفاده کنید.

قیمت روغن موتورسیکلت

غلظت روغن موتورسیکلت

این نکته را هم در نظر بگیرید که در طراحی یک سیستم احراقی و موتوری ( انجین موتورسیکلت ، موتوربرق، خودرو، موتورقایق  و بقیه انجین های احترقی) که عمل روانکاری (برای عملکرد بهتر انجین) در آنها به وسیله روغن موتور انجام می گیرد، دارای محاسبات بسیار دقیق فضای خالی بین قطعات انجین موتورسیکلت ( فضای خالی بین پیستون و سیلندر، فضای خالی بین چرخ دنده های گیربکس، فضای خالی بین یاتاقان های زیر شاتون و میل لنگ و … ) به واسطه روغن پر شده که علاوه بر کاهش اصطحکاک باعث جور شدگی دقیق قطعات با یکدیگرو یا به اصطلاح آب بندی می شود، میزان این فضاهای خالی بسته به چگالی حجمی (p/v) روغن محاسبه و طراحی می شود.

با این حال اگر میزان غلظت روغن تغییر کند (کم یا زیاد شود) نه تنها باعث کاهش اصطکاک نمی شود، بلکه باعث ایجاد افزایش اصطکاک شده و در نتیجه قطعات نسبت به هم سخت تر حرکت می کنند که این حرکت باعث افزایش دما و کاهش راندمان عملکرد موتور خواهد شد و در نتیجه باعث آسیب های بسیار جدی به قطعات خواهد شد.

مواد افزودنی به روغن موتورسیکلت

یک موادی در ساخت روغن به آن اضافه میکنند که میزان مواد افزودنی به روغن نسبت به آلیاژهای استفاده شده در ساخت قطعات موتور و در نتیجه بهتر شدن میزان روانکاری، کاهش دما، کاهش سایدگی قطعات، افزایش جذب مواد معلق ناشی از سوختن بنزین و یا گازائیل و … متفاوت است.

در صوت استفاده از روغن موتورهای نامناسب نسبت به طراحی انجین ابتدا بیشترین تاثیر را در تعویض دنده، افزایش مصرف سوخت، کاهش سرعت، فشار به یاتاقان های میلنگ، افزایش دمای انجین ، فشار به پمپ روغن ، آسیب به رینگ های پیستون، آسیب به بلبرینگ های دو سر میل لنگ که دارای طراحی با عملکرد سرعت بسیار بالا هستند می شود.

در قسمت پایین تر در همین مقاله بهترین روغن های مناسب موتورسیکلت خود را در جدول می توانید مشاهده کنید…

یکی از بیشترین و مهمترین سوالاتی که در دنیای روغن‌موتور پرسیده و مطرح می‌شود، این است که آیا می‌توان از روغن موتور خودرو به عنوان روغن موتورسیکلت استفاده کرد یا خیر؟

در یک بند می‌توان گفت که : استفاده کردن از روغن‌ موتور های خودرو برای روانکاری موتورسیکلت‌ها ممنوع است. البته این یک اشتباه رایج است که سال‌هاست بین موتورسواران رواج پیدا کرده و کمتر، موتورسواری و یا تعمیرکار موتورسیکلتی وجود دارد، که از روغن‌های مخصوص و مناسب موتورسیکلت برای روانکاری انجین موتورسیکلت‌ها استفاده کند.

همین عادت اشتباه باعث شده است تا شرکت‌های تولید کننده روغن‌های موتور، به‌دلیل نداشتن توجیه اقتصادی (به دلایل مختلف)، ‌روغن ویژه موتورسیکلت را از محصولات خود حذف ‌کنند و برای تامین بازار پرمتقاضی موتورسیکلت‌ها، ‌همان روغن‌های یک‌لیتری روغن موتورهای عادی را تولید و روانه بازار کنند.

تفاوت اصلی روغن موتور خودرو و روغن موتورسیکلت در چیست؟

یک تفاوت اصلی که بین موتور خودرو و موتورسیکلت وجود دارد این است که در موتور خودروها ما شاهد استفاده از چند نوع روغن هستیم روغن موتور، روغن دنده و روغن هیدرولیک فرمان و هرکدام از آنها ویژگی‌های متفاوت و مخزن‌های متفاوتی دارند. اما در موتورسیکلت شما از یک نمونه روغن برای روانکاری موتور و دنده‌ها استفاده می‌کنید.

در روغن‌ موتورهای خودرو از مواد افزودنی برای کاهش بیشتر اصطکاک استفاده می‌شود که باعث کاهش میزان مصرف سوخت و افزایش کارکرد خودرو می‌شود.

اما این مواد افزودنی در موتورسیکلت‌ ها در عملکرد کلاچ موتور اختلال ایجاد می‌کند و باعث فرسایش زودتر در کلاچ خواهیم بود. از دیگر تفاوت‌های بین آن‌ها میزان دما و دور موتور است،‌ اما این تفاوت نمی‌تواند دلیل اصلی برای متفاوت بودن روغن آن‌ها باشد.

قیمت روغن موتورسیکلت اپاچی و پالس

چه زمانی روغن موتورسیکلت را عوض کنیم؟

انتخاب یک روغن موتور مناسب و از آن مهم‌تر زمان مناسب برای تعویض روغن یکی از دغدغه‌های اصلی موتورسوارانی است که موتورسیکلت هایی گران‌تر از مدل‌ های قدیمی به زیر پا دارند، یک موتورسیکلت عادی معمولا باید حداقل هر ماه یک‌ بار و یا بعد از هر هزار کیلومتر (1000km) پیمایش برای تعویض روغن موتور اقدام نماید. دلیل کوتاه‌ بودن زمان استفاده از روغن‌ موتور در انجین موتورسیکلت‌ها،‌ ویژگی‌ های خاصی است که دراین انجین‌ها وجود دارد که آنها را از موتور خودروها مجزا می‌کند.

به همین علت هم باید از روغن‌ موتور مخصوص موتورسیکلت استفاده کنیم تا هم قدرت پاک‌ کنندگی بالاتری داشته باشد و هم با بهره‌گیری از افزودنی‌‌های شیمایی خاص،‌ امکان خنک‌ کاری بهتر و بیشتری به روغن بدهد. احتراق ناقص در وتورسیکلت ها و ویژگی‌ های خاص انجین موتورسیکلت‌ها باعث می‌شود روغن موتور خیلی زودتر از روغن خودروها کثیف شود و در صورت استفاده بلند مدت از روغن موتور و حتی استفاده از روغن‌ مخصوص خودرو بجای روغن موتورسیکلت در آن مشکلات زیادی برای مالک به وجود آید.

توصیه ما به شما این است، که حتما از روغن های مناسب موتور سیکلت استفاده نمایید تا سلامت فنی موتور سیکلت شما تأمین شود.

انتخاب نوع مارک روغن را به خود شما می‌سپاریم. شما میتوانید در قسمت نظرات تجربیات خود را این باره بیان کنید.

استاندارد سطح کیفی روغن موتور API

روغن موتورها یکسری استاندارهایی دارند که هنگام استفاده در موتورسیکلت باید به این استاندارد ها توجه کنیم. که این استاندارد ها شامل: غلظت ، روان کنندگی ، خورندگی ، اسیدی بودن و … می‌باشند .

استاندارد API

استاندارد API دارای چندین نوع روغن موتور با درجه کیفیت و کمیت‌های گوناگون شامل: SG , SE, SD, SJ  SL , SM , SN  و… می باشند که شرکت های تولید کننده روغن موتور در ایران نیز از این استانداردها پیروی کرده و با این استانداردها روغن را تولید و در بازار عرضه می کنند حال می‌خواهیم این استانداردها را مورد برسی قرار دهیم که از کدام یک از این استانداردها برای موتورسیکلت‌ها استفاده کنیم تا سلامت و کارکرد موتورسیکلت خود را تضمین کنیم.

انواع روغن موتورسیکلت 125 200 سی سی

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت استفاده کنیم ؟

در حالت کلی و به طور خلاصه هرنوع موتورسیکلتی کارخانه سازنده آن نوع استاندارد روغنی که باید برای آن موتور استفاده کنیم را در دفترچه سازنده آن بیان می‌کند.

پس بهتر است ببینیم کارخانه سازنده موتورسیکلتمان چه نوع روغنی پیشنهاد می دهد و آن استاندارد را استفاده کنیم تا موتورسیکلت ما بهترین کارایی را داشته باشد.

در ادامه ما لیستی از انواع موتورسیکلت را آورده ایم و شما می‌توانید نوع موتورسیکلت خود را بر اساس شرکت سازنده آن  پیدا کنید و نوع روغن موتورسیکلت خود را مشاهده کنید.

راه‌اندازی و نگهداری یک موتورسیکلت نیازمند اهمیت ویژه‌ای است. یکی از موارد مهمی که باید در آن توجه داشت، استفاده از روغن مناسب برای موتورسیکلت است. در ادامه به برخی از نکات مهم روغن موتورسیکلت پرداخته شده است:

نکات مهم روغن موتورسیکلت

انتخاب روغن مناسب

روغن مناسب باید با نوع موتور و شرایط آب و هوایی منطقه هماهنگ باشد. برای مثال، روغنی که برای شرایط آب و هوایی گرم مناسب است، برای شرایط سرد مناسب نیست.

تعویض روغن به موقع

تعویض روغن به موقع از موارد مهمی است که باید در نگهداری موتورسیکلت توجه داشت. به‌طور کلی، بهتر است روغن موتورسیکلت را پس از گذشت ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

میزان روغن موتورسیکلت

حتما باید مطمئن شوید که میزان روغن در حد مناسب است و نباید بیشتر یا کمتر از حد لازم باشد.

نگهداری روغن موتورسیکلت

روغن موتورسیکلت باید در شرایط مناسب نگهداری شود تا به طور بهتری کار کند. درجه حرارت و مرطوبیت محیط بسیار مهم هستند. همچنین، باید مطمئن شوید که درب ظرف روغن به درستی بسته شده است تا هوا و گرد و غبار وارد ظرف نشود.

کیفیت روغن موتورسیکلت

باید از روغنی با کیفیت بالا استفاده کنید. روغنی با کیفیت بالا برای کاهش سایش و خرابی قطعات موتورسیکلت بسیار مهم است.

رعایت دمای روغن موتورسیکلت

باید به دمای مناسب روغن توجه داشت. دمای روغن بسیار مهم است و نباید از حداکثر و حداقل دمای توصیه شده توسط تولید کننده خارج شود. در صورتی که دمای روغن بسیار پایین باشد، روغن به طور کامل نمی‌تواند از طریق سیستم روغن‌ریزی در موتور گردش کند و به سایر قطعات نخواهد رسید. همچنین، در صورتی که دمای روغن بسیار بالا باشد، روغن با سرعت بیشتری اکسید می‌شود و قابلیت کارکرد مناسب را از دست خواهد داد.

استفاده از روغن‌های تخصصی

برخی از موتورسیکلت‌هایی که برای مسابقات ورزشی طراحی شده‌اند، به روغن‌های تخصصی نیاز دارند. این روغن‌ها به طور خاص برای موتورهای با عملکرد بالا طراحی شده‌اند و می‌توانند باعث بهبود عملکرد و افزایش عمر موتور شوند.

استفاده از روغن خنثی

در صورتی که مدت زمان نگهداری موتورسیکلت بیشتر از یک ماه باشد، بهتر است از روغن خنثی استفاده کنید تا از تشکیل رسوبات و خرابی قطعات جلوگیری شود.

بررسی روغن قبل از رانندگی

قبل از هر بار رانندگی، باید مطمئن شوید که سطح روغن مناسب است و نباید کمتر یا بیشتر از حد لازم باشد

رعایت دستورالعمل تولید کننده

بهتر است همیشه به دستورالعمل تولید کننده موتورسیکلت و روغن مناسب آن توجه کنید و تغییراتی را که توسط تولید کننده توصیه شده‌اند رعایت کنید.

تعویض روغن به موقع

تعویض روغن به موقع یکی از مهم‌ترین نکات در نگهداری و عملکرد بهتر موتورسیکلت است. برای موتورهای جدیدتر معمولاً تعویض روغن در هر ۳ تا ۶ هزار کیلومتر و برای موتورهای قدیمی‌تر در هر ۲ تا ۳ هزار کیلومتر توصیه می‌شود.

محدودیت سرعت در مراحل اولیه

در مراحل اولیه راه‌اندازی موتورسیکلت، بهتر است محدودیت سرعت را رعایت کنید و به موتور فرصت بدهید که گرم شود و روغن به طور کامل در سیستم گسترش پیدا کند.

استفاده از فیلتر روغن با کیفیت

استفاده از فیلتر روغن با کیفیت بسیار مهم است. فیلتر روغن به عنوان یک قسمت اساسی از سیستم روغن‌ریزی موتور، باید تمام ذرات کوچک و بزرگ را از روغن جدا کند و بهترین عملکرد را در شرایط مختلف داشته باشد.

رعایت دمای محیط

دمای محیط نیز بر روی کیفیت روغن تأثیر می‌گذارد. در شرایط آب و هوایی سرد، روغن باید با دمای پایین‌تری شروع به کار کند، در حالی که در شرایط آب و هوایی گرم، روغن باید با دمای بالاتری شروع به کار کند

جدول روغن موتور جهان همتا سیکلت:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱بنلی600 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۲فلات GY250 (cc)SESGSG2000 (km)
۳فلات200 (cc)SESGSG2000 (km)
۴فلات DT 200200 (cc)SESGSG2000 (km)
۵همتاز200 (cc)SESGSG2000 (km)
۶همتاز شکاری200 (cc)SESGSG2000 (km)
۷همتاز ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸همتاز ویکنوریا150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹همتاز شکاری150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰همتاز ویکتوری NF 150 (cc)150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۱همتاز سوپر ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۲پزارو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳همرو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴همپا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۵همتاز جوانان125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶پانیک125 (cc)SFSJSG2500 (km)
۱۷همتاز RP125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۸همتاز CPI110 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۹مینی90 (cc)SESFSF3000 (km)

جدول روغن موتور اصفهان سیکلت:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱Jetro 250250 ( (cc) )SFSGSG2000 (km)
۲تریل انرژایزر با رادیاتور200 (cc)SFSGSG2000 (km)
۳پاورجت ۲۰۰ LX200 (cc)SFSGSG2000 (km)
۴جترو ۱۵۰ (cc)150 (cc)SESGSG2500 (km)
۵پاورجت NF150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶اسکوتر150 (cc)SFSJSG2500 (km)
۷کار150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸جترو شکاری150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹تریل GY150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰آتنا130 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۱جترو ۱۲۵ (cc)125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲سوپر جترو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳تیوا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴تکنو پلاس125 (cc)SFSJSG3000 (km)
۱۵ژوپیتر125 (cc)SFSJSG3000 (km)
۱۶مینی تریل KSR110 (cc)SESGSF2500 (km)
۱۷مینی PY90 (cc)SESGSF3000 (km)
۱۸مینی مانکی90 (cc)SESGSF3000 (km)

جدول روغن موتور ایران دوچرخ:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱XY249-3A250 (cc)SGSJSG2000 (km)
۲XY249GY-2250 (cc)SGSJSG2000 (km)
۳ RT200200 (cc)SESGSF2000 (km)
۴آزما150 (cc)SESGSF2000 (km)
۵ارشیا150 (cc)SESGSF2000 (km)
۶ JS150-6H150 (cc)SFSJSG2000 (km)
۷XY150-10B150 (cc)SFSJSG2500 (km)
۸JS140 (V6)140 (cc)SESGSG2500 (km)
۹آزما125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰داها125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۱ارشیا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲آوا JS125-BF3125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور پیشتاز موتور:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱هائوجیو پیشتاز HJ9150 (cc)SGSLSJ3500 (km)
۲هائوجیو پیشتاز HJ6150 (cc)SGSLSJ3500 (km)
۳پیشتاز CGL PMT150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۴پیشتاز CGL DB150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۵پیشتاز DK150 (cc)SGSJSJ3000 (km)
۶پیشتاز DN150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۷پیشتاز H22150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸کیمکو پیشتاز D4125 (cc)SFSJSJ3500 (km)
۹پیشتاز PMT125 (cc)SFSGSF2000 (km)
۱۰هائوجیو پیشتاز HJ7125 (cc)SGSJSJ3500 (km)
۱۱پیشتاز CDI 125 (cc)125 (cc)SFSGSF2000 (km)
۱۲پیشتاز CG 125 (cc)125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳پیشتاز HJ2110 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴هائوجیو پیشتاز HJ2110 (cc)SGSLSG3500 (km)

جدول روغن موتور تکتاز موتور:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱VR 230230 (cc)SFSGSG2000 (km)
۲هارتفورد HD 200200 (cc)SESGSF2000 (km)
۳هارتفورد VR 200200 (cc)SESGSF2000 (km)
۴مینی ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۵CGL 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶تکتاز TK 135135 (cc)SESGSF2000 (km)
۷تکتاز TK 125125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور ثامن سیکلت:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱ZEUS 250250 (cc)SFSJSJ2500 (km)
۲ALVARES 250250 (cc)SFSJSJ2500 (km)
۳CHITUMA-200200 (cc)SFSJSJ2500 (km)
۴Argon200 (cc)SFSJSJ2500 (km)
۵Robin200 (cc)SFSJSJ2500 (km)
۶HERMES200 (cc)SESGSG2500 (km)
۷Sofar200 (cc)SESGSG2500 (km)
۸Rima160 (cc)SFSGSG2500 (km)
۹ROSO 160160 (cc)SFSGSG2500 (km)
۱۰کایوت150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۱۱کمین150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۱۲لوتوس125 (cc)SFSGSG2500 (km)
۱۳باختر125 (cc)SFSGSF2000 (km)
۱۴اترک125 (cc)SFSGSF2000 (km)
۱۵پاکسیما125 (cc)SFSGSF2000 (km)
۱۶لوتوس110 (cc)SFSGSG3000 (km)

جدول روغن موتور روان سیکلت:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱روان QM-R 200200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۲ روان QM 200200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۳روان GY200 (cc)SESGSF2500 (km)
۴روان 125 3D125 (cc)SESGSF3000 (km)
۵روان CG 125125 (cc)SESGSF3000 (km)
۶روان QM 125-10N125 (cc)SFSGSF3000 (km)
۷آلتینو 125 KS125 (cc)SESGSF2500 (km)
۸روان QM 110-3C110 (cc)SESGSG3000 (km)

جدول روغن موتورسیکلت سازان آسیا:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱زیگما CDI 170170 (cc)SESGSG2500 (km)
۲آکورد CS 160160 (cc)SESGSG2500 (km)
۳زیگما CS-135 CMC135 (cc)SESGSF2500 (km)
۴زیگما CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۵زیگما ساچ125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور صنعتی انرژی موتور:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱کیمکو Venox260 (cc)SGSLSJ2500 (km)
۲کیمکو DOWNTOWN 200200 (cc)SGSLSJ2500 (km)
۳کیمکو AGILITY 200170 (cc)SFSLSJ3000 (km)
۴انرژی CG 150 Alum RIM150 (cc)SFSGSF2000 (km)
۵کیمکو AGILIGTY 150125 (cc)SFSLSJ3000 (km)
۶کیمکو K-PIPE125 (cc)SESLSJ3000 (km)
۷انرژی کاب اسپرت125 (cc)SFSJSG2500 (km)
۸انرژی کاب125 (cc)SESGSF2000 (km)
۹انرژی CG 125 Alum Spoke125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰انرژی CG 125 Alum RIM125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۱انرژی استاندارد CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲انرژی CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور صنعتی تلاش:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱تریل  (cc) 250250 (cc)SGSJSG2500 (km)
۲شهاب ۲۰۰200 (cc)SFSGSG2500 (km)
۳تلاش GS 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۴تابان ۱۵۰ طرح اسپرت150 (cc)SESGSG2500 (km)
۵تابان ۱۵۰ طرح تریل150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶تلاش TGL 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷شهاب125 (cc)SESGSF2000 (km)
۸تلاش125 (cc)SESGSF2000 (km)
۹تلاش S125125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور،صنعتی شاهین موتور:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱دلتا LX-250-ENDRO250 (cc)SESGSG2000 (km)
۲دلتا AGL 160 شکاری160 (cc)SESGSG2500 (km)
۳دلتا AGL160160 (cc)SESGSG2500 (km)
۴دلتا LF150 سوپر150 (cc)SESGSG2500 (km)
۵دلتا LF150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶هاتف CDI 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷دلتا 125 L اسپرت125 (cc)SESGSF2000 (km)
۸دلتا CG 125 CDI125 (cc)SESGSF2000 (km)
۹آلتون CG 125 CDI125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰امجد CG125CDI125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور صنعتی زمرد کویر:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱زمرد GY 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۲زمرده Z 200 M200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳زمرد استارتی Z 150 ST150 (cc)SESGSG2500 (km)
۴زمرد اسپرت Z150 SA150 (cc)SESGSG2500 (km)
۵زمرد طرح تایوان Z150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶زمرد اسپرت Z150 S150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷زمرد CGL150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸زمرد Z150 M150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹زمرد Z125 M125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰زمرد طرح تایوان Z125 T125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۱زمرد استارتی Z125 ST125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲زمرد ویو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳عتیق طرح تایوان A125 T125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴زمرد عتیق A125 M125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور گروه صنعتی آمیکو:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱Trail – 450 (cc)450 (cc)SGSJSJ2500 (km)
۲XR300300 (cc)SGSJSG2000 (km)
۳Ambulance250 (cc)SFSJSG2500 (km)
۴PL – 250 (cc)250 (cc)SFSGSG2500 (km)
۵XR – 186 (cc)190 (cc)SFSGSG2500 (km)
۶Gulsar – 186 (cc)190 (cc)SFSGSG2500 (km)
۷XL150150 (cc)SFSGSG2500 (km)
۸XL125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۹CG125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰RX 7070 (cc)SESGSF2500 (km)

جدول روغن موتورسیکلت گروه صنعتی فارس:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱پیشرو گلد کیو ام250 (cc)SFSJSG2500 (km)
۲پیشرو بلک250 (cc)SFSJSG2500 (km)
۳پیشرو پارس اسپرت کیو ام250 (cc)SFSJSG2500 (km)
۴اونجر220 (cc)SESGSG2500 (km)
۵پالس220 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۶پیشرو گلد200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۷پیشرو پارس اسپرت200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۸پیشرو زیپ استار200 (cc)SESGSG2500 (km)
۹باجاج پالس ۲۰۰ ان اس200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۱۰پالس200 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۱۱پالس یو جی ۴180 (cc)SFSLSG2500 (km)
۱۲پالس ۱۸۰ اسپرت180 (cc)SFSLSJ2500 (km)
۱۳تیزتک150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۴پیشرو پارس اس150 (cc)SFSJSG2500 (km)
۱۵پیشرو پارس شکاری150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۶پیشرو ایکس ال150 (cc)SFSJSG2500 (km)
۱۷بوکسر150 (cc)SFSLSJ2500 (km)
۱۸پیشرو پیام135 (cc)SESGSF2500 (km)
۱۹پالس ۱۳۵135 (cc)SFSLSJ2500 (km)
۲۰پیشرو سی جی125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۱بهتاز125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۲کبیران125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۳پیشرو سفر125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۴تیزتک125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۵پیشرو پیام125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۶بوکسر125 (cc)SFSJSJ3000 (km)
۲۷باجاج دیسکاور125 (cc)SFSJSJ3000 (km)
۲۸پلاتینا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۹پیشرو پیام110 (cc)SESGSF2000 (km)
۳۰پیشرو پیروز70 (cc)SESGSF3000 (km)

 جدول روغن موتور گروه صنعتی کبیر:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱کبیر S 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۲کبیر ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳کبیر KOMCOS 200200 (cc)SESJSG2500 (km)
۴کبیر شکاری (KM) C 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵کبیر  (KM)  200 CDI200 (cc)SESGSG2500 (km)
۶کبیر EVO 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷کبیر  (KM)  150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸کبیر ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹کبیر GS 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰کبیر  (KM) L 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۱کبیر PRS 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۲کبیر سوپر ۱۳۰130 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳کبیر  (KM) B۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴کبیر CDI۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۵تیزتک کار ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶کبیر سوپر ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۷CENTURO ROCKSTAR110 (cc)SESGSG3000 (km)
۱۸Mojo110 (cc)SESGSG3000 (km)
۱۹Gusto110 (cc)SESGSG3000 (km)
۲۰Arro110 (cc)SESGSG3000 (km)

جدول روغن موتور گروه صنعتی کثیر:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱کثیر KG200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۲بهرو GY200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳رهرو ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۴بهرو KG200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵بهرو ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۶کثیر RACE150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷بهرو ۱۵۰150 (cc)SESGSG3000 (km)
۸راپکا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۹سریر125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰کثیر125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۱سرعت125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲کریستال125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳بهرو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴مهرو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۵بصیر125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶درسا125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۷رایکا ۷۰70 (cc)SESGSF2500 (km)

جدول روغن موتور متین خودرو زنجان:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱ساوین MKZ 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۲ساوین ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳سیوان MKZ 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۴متین MKZ 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵متین MQ 200200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۶MKZ169170 (cc)SESGSG2500 (km)
۷ساوین ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸ساوین MKZ150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹سیوان ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰متین ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۱متینCGL150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۲MKZ 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۳متین MKZ 139140 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۴ساوین CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۵سیوان CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶متین CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۷متین S 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۸متین BIZ 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۹نمین CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۰CG 125 MKZ125 (cc)SESGSG3000 (km)
۲۱متین پونک ۷۰70 (cc)SESGSF3000 (km)
۲۲متین پونک ۵۰50 (cc)SESGSF3500 (km)
۲۳متین ۵۰50 (cc)SESGSF3500 (km)

جدول روغن موتور نیرو محرکه:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱نامی QM 200200 (cc)SFSJSG2500 (km)
۲نامی TM 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳نامی BM 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۴نامی CB 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵نامی Z-One 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۶نامی ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۷نامی GL-150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸نامی ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹نامی BD 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۰نامی ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)

جدول روغن موتور نیرو موتور شیراز:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱دایچی GM248200 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۲احسان ۲۴۹200 (cc)SESGSG2500 (km)
۳دایچی ۲۰۰200 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۴پرواز GS 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵ناتالی200 (cc)SESGSG2500 (km)
۶پرواز GLX 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۷پرواز ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۸دایچی EH 150150 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۹احسان EH 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰ناتالی ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۱پرواز SK 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۲سما ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۳سهر ۱۵۰150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۴دایچی ۱۳۵140 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۱۵Antab125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶آرزو125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۷ارشد125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۸دایچی RD 125125 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۱۹احسان CG125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۰احسان RD 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۱قرن ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۲غزال ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۳مهتاب ۱۲۵125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۴پرواز GLX 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۵پرواز JH 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۶پرواز طلایی125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۷PMS125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۸سهر CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۲۹سما CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۳۰تک پر CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۳۱ویلا CG 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۳۲دایچی ۱۰۰110 (cc)SGSLSG3000 (km)
۳۳پرواز GL 100110 (cc)SESGSF2000 (km)
۳۴پرواز ۷۰70 (cc)SESGSF3500 (km)

جدول روغن موتور یکتاز سیکلت کویر:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱کویر رادیسون ۲۵۰250 (cc)SESGSG2500 (km)
۲کویر T2250 (cc)SESGSG2500 (km)
۳کویر STR 200200 (cc)SESJSG2500 (km)
۴کویر CDI 200200 (cc)SESGSG2500 (km)
۵کویر رادیسون ۲۰۰200 (cc)SESGSG2500 (km)
۶کویر GLX 150 Type 2150 (cc)SESGSG2500 (km)
۷کویر S1150 (cc)SESGSG2500 (km)
۸کویر S4150 (cc)SESGSG2500 (km)
۹کویر CDI 150150 (cc)SESGSG2500 (km)
۱۰کویر T1125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۱کویر رکورد125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۲کویر رادیسون Type 1125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۳کویر رادیسون Type 2125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۴کویر M3125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۵کویر CDI 125125 (cc)SESGSF2000 (km)
۱۶کویر MT4 8890 (cc)SESGSF2500 (km)
۱۷کویر M1 7070 (cc)SESGSF2500 (km)
۱۸کویر MT270 (cc)SESGSF2500 (km)
۱۹کی تی ام SX 5050 (cc)SESJSG4000 (km)

جدول روغن موتورسیکلت TVS:

ردیفنام موتورسیکلتحجمحداقلحداکثرمناسبحداکثر زمان تعویض
۱آپاچی 180 ABS180 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۲آپاچی RTR 180180 (cc)SGSLSJ3000 (km)
۳آپاچی RTR 160160 (cc)SGSLSJ3000 (km)

منبع: موتورسل

این پست را برای دوستان‌تان بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *