جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

به اتوپیا خوش آمدید!
اینجا همه چیز از زبان ماشین‌بازها گفته می‌شود!

فرمول یک استرالیا 2024؛ نتایج و خلاصه مسابقه

در یکی از عجیب‌ترین رقابت‌های جایزه بزرگ سال‌های اخیر، دو قهرمان پیشین، مجبور به ترک مسابقه فرمول یک استرالیا 2024 شدند.

مشخصات پیست آلبرت پارک

کشور استرالیا یکی از باسابقه‌ترین میزبانان فرمول یک دنیا است. این ناحیه با شهرهای مختلف، از ۱۹۲۸ تا امروز ۸۷ رقابت جایزه بزرگ برگزار کرده است. طی سال‌های اخیر، آلبرت پارک ملبورن میزبان فرمول یک بوده و حالا جای‌گزین پیست آدلاید محسوب می‌شود.

جایزه بزرگ استرالیا در مسیری به طول ۵/۳ کیلومتر، ۵۸ دور با مجموع ۳۰۶ کیلومتر دارد و  ۱۲۵ هزار نفر تماشاچی را جای می‌دهد. پیست آلبرت پارک ملبورن، ۶۵ سال پیش تاسیس شده و بازسازی‌های متعدد داشته است. رانندگان فراری بیشترین تعداد پیروزی در این مکان را دارند و چارلز لکلرک، رکورددار سریع‌ترین زمان است.

خلاصه مسابقه فرمول یک استرالیا 2024

در مسابقه‌ی ۲۰۲۴، مکس ورستپن توانست بهترین زمان‌گیری را داشته باشد و رقابت اصلی را از خط یک شروع کند. کارلوس ساینز راننده‌ی فراری در دور دوم، سبقت گرفت و تا پایان مسابقه جلودار باقی ماند. مکس ورستپن با نقص فنی و بدون برخورد دیواره یا تصادف، از دور چهارم مسابقه را ترک کرد. شرایط مشابه، برای لوئیس همیلتون در دور هفدهم شکل گرفت و راننده‌ی مرسدس هم از رقابت خارج شد. دیگر مورد عجیب در ملبورن، حادثه برای جورج راسل، راننده‌ی دوم مرسدس بود که او را در آخرین دور مسابقه پس از برخورد با دیواره (تصویر بالا) متوقف کرد.

با حوادث ملبورن، تیم مرسدس موفق به کسب امتیاز نشد اما رانندگان فراری توانستند جایگاه‌های اول و دوم را کسب کنند. ساینز مسابقه را با زمان یک ساعت و ۲۰ دقیقه و ۲۶/۸۴۳ ثانیه، تنها با ۲/۳۶۶ ثانیه اختلاف نسبت به لکلرک تمام کرد. جالب‌تر اینکه رانندگان مکلارن، لاندو نوریس و اسکار پیاستری، سوم و چهارم شدند. رده‌ی پنجم مسابقه نیز به پرز از تیم ردبول رسید. در جایزه بزرگ ملبورن ۲۰۲۴، فرناندو آلونسو ششم شد اما با تشخیص داوران و ثبت تخلف ایمنی در رانندگی، به رده‌ی هشتم رسید.

با اتمام سومین جایزه بزرگ فصل ۲۰۲۴، ورستاپن ۵۱ امتیازی باقی ماند اما لکلرک ۴۷ امتیازی شد. پرز و ساینز، دیگر رانندگان ردبول و فراری هم فعلا سوم و چهارم هستند. فرناندو آلونسو و لوئیس همیلتون، قهرمانان پیشین فرمول یک جهان، در رده‌های هشتم و دهم جدول، مسابقات را ادامه می‌دهند. مجموع امتیازات تیمی ردبول، هم‌اکنون عدد ۹۷ را نشان می‌دهد و توسط فراری ۹۳ امتیازی تهدید می‌شود. مکلارن ۵۵ امتیازی سوم است و مرسدس با ۲۶ امتیاز، امید به آینده دارد.

رده بندی رانندگان مسابقات فرمول یک استرالیا 2024

رتبهنام رانندهملیتتیمامتیاز
۱مکس ورشتاپنهلندردبول ریسینگ۵۱
۲چارلز لکلرکموناکوفراری۴۷
۳سرجیو پرزمکزیکردبول ریسینگ۴۶
۴کارلوس ساینزاسپانیافراری۴۰
۵اسکار پیاستریاسترالیامکلارن-مرسدس۲۸
۶لندو نوریسبریتانیامکلارن-مرسدس۲۷
۷جورج راسلبریتانیامرسدس۱۸
۸فرناندو آلونسواسپانیاآستون مارتین-مرسدس۱۶
۹لنس استرولکاناداآستون مارتین-مرسدس۹
۱۰لوئیس همیلتونبریتانیامرسدس۸
۱۱یوکی سونوداژاپنRB هوندا۶
۱۲اولیور بیرمنبریتانیافراری (راننده ذخیره)۶
۱۳نیکو هالکنبرگآلمانهاس-فراری۳
۱۴کوین مگنوسندانمارکهاس-فراری۱
۱۵الکساندر آلبونتایلندویلیامز-مرسدس۰
۱۶ژو گوانیوچینکیک سائوبر-فراری۰
۱۷دنیل ریکاردواسترالیاRB هوندا۰
۱۸استبان اکونفرانسهآلپاین-رنو۰
۱۹پیر گسلیفرانسهآلپاین-رنو۰
۲۰والتری بوتاسفنلاندکیک سائوبر-فراری۰
۲۱لوگان سارجنتآمریکاویلیامز-مرسدس۰

دو هفته‌ بعد، فرمول یک ژاپن به میزبانی اوزاکا برگزار خواهدشد. مسابقه‌ی اصلی به وقت ایران، صبح یک‌شنبه ۲۹ فروردین خواهد بود.

منبع : پدال

این پست را برای دوستان‌تان بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *